USB ile İşletim Sistemi Kurmak

USB ile İşletim Sistemi Kurmak

Bilgisayar kullanıcıları tarafından DVD ya da CD temelli kurulan eğilimler terk edilip, USB ile İşletim Sistemi Kurmak gibi daha pratik eğilimler tercih edilmeye başlanmıştır. Rufus adındaki bir program, bütün bu işlemlerin stabil ve kararlı şekilde gerçekleştirilmesini sağlamaktadır. Özellikleri kurulumla sınırlı kalmayan programda, önyükleme birimlerine yönelik optimizasyon ayarları da yapılabilmektedir. Günümüz olanakları artık eski tip çözümlerin rafa kalkmasını sağlamıştır. Program vasıtasıyla UDF, NTFS, exFAT ve FAT32 formatları desteklenmektedir. Tüm sürecin log kayıtları altında tutulması, yaşanabilecek aksiliklerin tespitini de mümkün kılarak, kurulum sürecinde problem yaşamamanızı sağlayacaktır. Kurulum için öncelikli olarak halihazırda bir sistem kalıp dosyasına yani .ISO formatına ihtiyaç duyulmaktadır. Sonraki süreç gayet basit ilerleyecektir.

  • Rufus yazılımının, resmi kanallardan yükleme işlemini gerçekleştirin.
  • İndime işlemi tamamlanan, kurulum dosyasını yönetici olarak çalıştırın.
  • Aygıt kısmında işlemin uygulanacağı USB sürücüsünü seçin.
  • Seçim yapıldıktan sonra, işletim sistemi imajı ISO’nun konumu seçin.
  • Teknik kontrol sonrasında, hazır yazısı belirecektir.
  • Başlat kısmına tıklandıktan sonra yazım hızınıza bağlı olarak 5 ila 20 dakika süre sonrasında imaj dosyası sürücüye yazılarak işlem tamamlanacaktır.

USB ile İşletim Sistemi Kurmak işlemi herhangi bir yazım kaynaklı probleme rastlanılmadığında tamamlanacaktır. Herhangi bir hata durumundaysa uyarılarla sorunun ne kökenli olduğu belirtilecektir. Tamamlanan sürecin sonrasında, rutin olarak alışılmış şekilde sürücünüzü bilgisayarınıza takıp, BİOS ayarlarını kontrol edip kurulum işlemine başlayabilirsiniz. CD veya DVD alternatiflerine oranla daha hızlı bir süreç yöneteceğinizden emin olabilirsiniz.